5.Sınıf Kayıt Sorgulama, Çocuğum Hangi Okula Gidecek?

2018 2019 eğitim öğretim yılında 5.sınıfa gidecek öğrencilerin kayıt sonuçları açıklandı. Ortaokulda hangi okula gideceği, hangi okulda okuyacağınızı e-Okul üzerinden sorgulayabilirsiniz. 5.sınıf kayıt sorgulama ekranını sizler için hazırladık. İşte 2018 yılı 5.sınıf kayıt sonuçları…

İlkokulu bitiren öğrencilerin ortaokul 5.sınıf kayıtları internet üzerinden otomatik yapılıyor. Peki çocuğum hangi okula kayıt oldu, 5.sınıfta hangi okula gidecek? diye merak eden öğrenci velileri aşağıdaki linkten 5.sınıf kayıt sonuçlarını öğrenebilirler…

5.Sınıf Kayıt Sorgulama e-Okul

2018 ortaokul 5.sınıf kayıt sonuçları TIKLA >>>

5.sınıf kayıt sorgulama

Yukarıdaki 5.sınıf kayıt sorgulama ekranında öğrenci velileri öğrenci T.C. Kimlik No ve Doğum Tarihi ile hangi okula kayıt olduğunu öğrenebilecekler.

2018-2019 eğitim öğretim yılında çocuğunuz yukarıda çıkan sonuca göre ortaokula kayıt olacak. 5.sınıf ortaokul kayıtları mernis sistemi üzerinden adresinize en yakın okula otomatik olarak yapılmıştır. Ortoakul 5.sınıf kayıt sonuçlarında bazen öğrenci velileri başka okullara kayıt yaptırmak isteyebiliyor yada taşındıkları zaman nasıl kayıt yapacaklarını merak ediyor. Bununla ilgili bazı konulara değinelim…

Ortaokul 5.Sınıf Kayıt Sonuçları İle İlgili Merak Edilen Konular

  • Çocuğumun kayıt sonucu istemediğim bir okula çıktı ne yapmalıyım?

Eğer 5.sınıf kayıt sonucunuza göre çıkan ortaokula kayıt yaptırmak istemiyorsanız eğer bunun için farklı bir ortaokula nakil yaptırmanız gerekiyor. Nakiller ise yine adrese göre yapılıyor bu nedenle adres deşikliği şart.

  • Çocuğumun birisi farklı okulda diğer ise diğer okulda ne yapmalıyım?

İki veya daha fazla çocuğu olan velilerin sıkça yaşadığı problem, 5.sınıf kaydı diğer çocuğunun okuduğu okuldan farklı bir okula çıkması. Bu gibi durumlarda hangi çocuğunuzun okulunda okumasını istiyorsanız diğer çocuğunuzu o okula nakil alabilirsiniz.

  • Ağustos ayında taşınacağım nasıl kayıt yapmalıyım?

Temmuz ayında ortaokul kayıt sonuçları açıklandı ve diyelim ki sonuca göre A şehrinde/ilçesinde kaydınız çıktı. Kayıt sonucu sonrasında taşınan bir velinin adres değişikliği sonrasında kaydı otomatik olarak güncellenecektir. Yani taşındığınızda yeni adresteki okula kaydı yapılacaktır. Bunun için adresinin nüfus müdürlüğünden güncellemeniz yeterli olacak.

  • Adres değişikliği yapmadan nakil yapabilir miyim?

Adres değişikliği yapmadan nakil yapamazsınız. Adres değişikliği yapmadan nakli sadece iş yerinize yakın olan okul yada okulda okuyan kardeş sayesinde nakil alabilirsiniz.

  • Evime yakın iki okula var ve çocuğumun kaydı kötü okula çıktı, diğer okula nasıl kayıt yaptırabilirim?

Evinize yakın iki okulda kaydınızı hangi okula çıktı ise o okula gitmek zorunda. Kaydınızı adres değiştirmeden almanız mümkün değil.

  • Çocuğumun kaydı çıkan okul kötü bir okul ne yapmalıyım?

“Kötü okul” diye bir tanımla doğru olmaz. Okul kalitesini belirleyen öğrenci ve velilerdir. Okullarda görev yapan öğretmenler her okulda aynı şekilde çalışmaktadırlar. Siz değerli veliler okulların daha kaliteli olmasını sağlayabilirsiniz. Bu nedenle öğrencinin eğitim öğretim hayatı için kaydınızın çıktığı okulun çok bir etkisi olmayacaktır. Sonuç olarak öğrencinin kaydının olduğu okulda severek gitmesini sağlayarak teşvikte bulunabilirsiniz. Öğrencinin yanında okul kötü, çok kötü bir okula kaydı çıktı gibi ifadeler çocuğun okula bakış açısını değiştirecek, derslere ve öğretmenlere olan ilgisini düşürecektir. Bu nedenle çocuğun okulu sevmesini sağlayabilirsiniz.

  • Sahte adres değişikliği ile kayıt yaptırmanın cezası var mı?

Evet sırf kayıt aldırmak için adres değiştiren vatandaşlar için belirttiği adreste bulunmama ile ilgili ceza yaptırımları uygulanmaktadır. Örneğin kayıt için okul bölgesinde boş bir daire bularak kaydını aldırıp orada hiç ikamet etmeyen velileri tespiti yapılabilmektedir. Tabi bu herkes için geçerli olmasa da size de denk gelebilir. Tespit edilmesi halinde para cezası uygulanıyor…

  • Ortaokul Zorunlu mu?

Çocuğumun ortaokula gitmesini istemiyorum, ortaokul zorunlu mu? soruları geliyor. Bildiğiniz gibi ülkemizde zorunlu eğitim 12 yıldır. 4+4+4 yani ilkokul 1.2.3 ve 4.sınıf ile ortaokul 5.6.7. ve 8.sınıf, lise 9.10.11.12 sınıftan oluşmaktadır. Bu nedenle ortaokul zorunludur. Okula göndermeyen veliler için para veya hapis cezası yaptırımları vardır.

2018 ortaokul 5.sınıf kayıt sonuçları, ortaokul 5.sınıf kayıt sorgulama ekranı ile ilgili hazırladığımız yazı hakkında düşüncelerinizi 5.sınıf kayıtları ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden yazabilirsiniz… Tüm öğrencilerimize yeni eğitim öğretim yılında başarılar diliyoruz…

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz!
Lütfen adınızı giriniz