Dünya’nın bir küre şeklinde olduğunu kanıtlayan olaylar nelerdir?

İlkokul 3.sınıf Fen Bilgisi kitabında bulunan “Dünya’nın bir küre şeklinde olduğunu kanıtlayan olaylar nelerdir?” sorusunun cevabını sizler için hazırladık. İşte Dünya’nın bir küre şeklinde olduğunu kanıtlayan olaylar nelerdir ödevi hakkında bilgiler…

Dünya’nın bir küre şeklinde olduğunu kanıtlayan olaylar nelerdir?

Bu ödev için sizlere bir çok kaynaktan bir çok örnek sunduk. Aşağıda dünyanın şeklinin küre olduğunu kanıtlayan örnekler mevcut. Ödevinizde aşağıdaki örnekleri kullanabilirsiniz.

1-  Gökyüzünde uçan bir uçak hep aynı yöne doğru gittiğinde tekrar başladığı yere ulaşır. Bu olay Dünya’nın bir küre şeklinde olduğunu kanıtlar.

2- Dünyanın her hangi bir yerinden hareket eden uçak hep aynı yöne giderse yine hareket ettiği noktaya gelir.Çünkü dünyanın şekli küreye benzer.

3- Denize açılan bir gemiye baktığınızda önce gövdesi, sonra bacası kaybolur. Aynı şekilde aklaşan bir gemiyi izlediğimizde geminin önce bayrağını yaklaştıkça direğini ve sonradan da teknesini görürüz. Eğer dünya düz olsaydı her Yerden geminin tamamını görürdük. Bu olay da dünyanın şeklinin küre olduğunu kanıtlar.

4- Güneşin yavaş yavaş doğması ve aynı şekilde yavaş yavaş batması Dünya’nın küre olduğunu kanıtlayan örnektir. Eğer Dünya düz olsaydı Güneş aniden doğacak ve aniden batacaktı.

5- Uzaydan çekilen fotoğraflar dünyanın şekli ile ilgili en iyi kanıtlardır. Dünyanın şekli bir küre olarak görülebilir.

6- Kutuplara doğru çekimlerin artması.

7- Ay tutulması olduğunda,Dünya’nın Ay üzerine vuran gölgesi yuvarlaktır.çünkü dünya yuvarlaktır.

8- Kuzeye ya da güneye doğru uzun yolculuklar yapmamız halinde geceleri görebildiğimiz takım yıldızların ufuktan olan yükseklikleri (bulunduğumuz enleme göre) artar ya da azalır. Örneğin ekvatorda durup kuzeye doğru baktığımızda artık Kutup Yıldızını ve üyesi olduğu Ursa Minor (Küçük Ayı) takım yıldızını göremeyiz.

Yukarıdaki örnekler dünyanını şeklinin bir küreye benzediğini kanıtlayan olaylardır. Dünya’nın bir küre şeklinde olduğunu kanıtlayan olaylar nelerdir? sorusunun cevabına verebileceğiniz örnekler varsa yorum bölümünden yazabilirsiniz…

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here