Hz. Muhammed’in Kısaca Hayatı(İlkokul İçin)

Hz.Muhammed’in hayatı kısaca ödev olarak arayan ilkokul 4.sınıf öğrencileri için Peygamberimizin hayatını sizler için derledik. İlkokul 4.sınıflara özel kısaca özet halinde Hz. Muhammed’in hayatı…

Hz. Muhammed’in Kısaca Hayatı ÖZET

Hz. Muhammed (s.a.v.) 571 yılında Mekke´de doğdu. Doğmadan önce babası Abdullah´ı daha sonra da 6 yaşındayken annesi Âmine´yi kaybettiği için dedesi Abdulmuttalib´in yanında büyüdü. Küçük yaşlardan itibaren ticarete atıldı. Peygamber olmadan önce Mekke´de yaşayan ve puta tapan insanlara karşı çıktı ve güzel ahlakı, dürüstlüğü, adâleti ile tanınarak “el-Emîn: En emniyetli kişi” sıfatını aldı.

25 yaşında iken Hz. Hatice ile evlendi. Hz. Hatice´den Kasım, Abdullah, Zeynep, Rukiye, Ümmü Gülsüm, Fatıma adında 6 çocuğu oldu. Kasım ve Abdullah küçük yaştayken vefat etti. 

610 senesinde Ramazan ayının 17. günü Hira Mağrası´da vahiy meleği Cebrail (a.s.) geldi ve ona ilk vahiy oku emrini verdi. Böylece Hz. Muhammed‘e (s.a.v.) 40 yaşında peygamberlik verilmiş oldu.

622 senesinde Mekke´den Medine´ye hicret etti. 

624 yılında müşriklerle yapılan ilk savaş olan Bedir Savaşı´nı yönetti ve kazandı.

625 yılında yapılan Uhud Savaşı´na katıldı. 627 yılında Hendek Savaşı´nda müşrikleri tekrar yendi.

628 yılında Mekkeli Müşriklerle Hudeybiye Anlaşması imzalandı.

630 yılında Mekke´nin fethi gerçekleşti. Mekke´nin fethinden sonra Arap yarımadası hızlı bir şekilde Müslümanların kontrolü altına girdi. Müslümanlar ve putperest Arap kabileleri arasında 630 yılında gerçekleşen Huneyn Savaşı´nı Müslümanlar kazandı.

Hz. Muhammed (s.a.v.) son kez Müslümanlarla beraber 632 yılında hacca gitti ve buna Veda Haccı adı verildi. Veda Haccı´nda 100 bin Müslümana veda niteliğinde konuşan Hz. Muhammed (s.a.v.) 632 yılında Medine´de vefat etti. Kabri Medine´de Ravza-ı Mutahhara´da bulunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here