Kağıt Nasıl Yapılır, Aşamaları, Nasıl Üretilir?

kağıt nasıl yapılır, kağıt üretim aşamaları

Kağıt üretimi nasıl yapılır? Evet bir çok alanda kullandığımız kağıt nasıl üretiliyor. Bu yazımızda kağıt üretimi aşamalarını, kağıt nasıl üretilir anlatmaya çalışacağız, yazımızın devamında kağıt nasıl yapılır videosunu da izleyebilirsiniz. İşte kağıt hakkında bilmeniz gerekenler…

Okulda en çok kullandığımız ders araçlarından kağıt acaba nasıl üretiliyor? Kağıt nasıl üretilir özet araştırması yazımızın devamında…

Kağıt Nasıl Yapılır? Kağıt Üretim Aşamaları…

Kağıdı üretmek için herkesin bildiği gibi ağaçlar kullanılır. Bunun yanı sıra eski kullanılmış kağıtlarda yeniden geri dönüşüm yapılarak kağıda dönüştürülür.

Kağıt üretimi için ilk olarak kağıt hamuru hazırlanması gerekiyor. Bu nedenle kağıt üretimi için gerekli olan ağaçlar kesilerek kabukları soyularak kütük haline getirilir. Kütükler daha sonra parçalanarak ufalanır. Ufalanan kütükler toz haline gelir. Daha sonra bu toz karışımına su eklenerek hamur elde edilir.  Bazı durumlarda su yerine bazı kimyasallar kullanılmaktadır. Hamurun dayanıklılığını arttırmak için kağıt hamuru içerisine hamur üretim işlemi sırasında çeşitli reçineler de ilave edilmektedir.

Kağıt hamuru tamamlandıktan sonra hazırlanan hamur dövülür. Kağıt üretiminin en önemli aşaması kağıt hamurunun dövüldüğü aşamadır. Çünkü hamur içerisindeki bitki lifleri sert olduğu için hamurun şekil almasını yani kağıt şeklini almasını zorlaştırır. Bu nedenle hamur ezilerek şekil alması sağlanır.

Kağıt hamuru makineler ile dövülüp ezildikten sonra esneklik kazandırılır ve inceltme işlemine başlanır. Hamuru inceltmek için özel olarak hazırlanmış merdaneler kullanılır. Kağıt hamurunu inceltmek için kademeli merdaneler kullanılır ve kağıt en son halini son merdanede alır.

Kağıt ince halinini aldıktan sonra kağıttaki nemin alınması aşamasına geçilir. Bu aşamada nemi almak için buharlaştırma yöntemi kullanılır.  İnceltilmiş olan kağıtları ısı verilerek bünyesinde barındırmış oldukları nem uzaklaştırılır ve kağıtlar kuru hale gelir.

Kağıt üretiminde son aşama ise inceltilerek hazırlanan kağıtlar rulo haline getirilir ve paketlenir.

Kağıdın Tarihçesi

Kağıdı Kimler Bulmuştur?

Çin’de MÖ 2. yüzyıla ait, bugünkü modern kâğıdın temsilcisi olarak sayılabilen eski arkeolojik parçalar bulunmuştur. Kağıdın yapım süreci, Çin’li Cai Lun’a atfedilir. Kağıda etkili bir alternatif ise İpek’tir ve Altınçağda Çin büyük miktarda İpek ihracatı yapan ülke konumundaydı.

13. yüzyıl Orta Çağ’da kağıt Çin’den Orta Doğu ve Avrupa’ya yayıldı ve burada ilk suyla çalışan kağıt fabrikaları inşa edildi. 19. yüzyılda sanayi üretimine geçilmesiyle birlikte maliyet düştü. Kâğıt önemli oranda kitlesel bilgi alışverişine katkılarda bulundu. 1844 yılında, Kanadalı mucit Charles Fenerty ve Alman FG Keller bağımsız ağaç liflerinin hamurlaştırılması sürecini geliştirdi.

Kağıt Üretimi Nasıl Yapılır Video İzle

Kağıt nasıl üretilir, kağıt üretim aşamaları hakkında sizlere yardımcı olmaya çalıştık. Kağıt nasıl üretilir araştırma ödevi ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here