Lise Zorunlu mu?

2017 2018 eğitim öğretim yılında liseye başlayacak olan ortaokul öğrenciler ile şu an liseye devam edip sınıfta kalan öğrencilerin bir çoğu lise zorunlu mu? liseye gitmemenin cezası var mı? şeklinde sorular soruyor. Biz de e-okulmeb.com sitesi olarak lise zorunlu mu? cezası var mı? sorularının cevabını bulmaya çalıştık. İşte detaylar…

lise zorunlu mu

Konu Başlıkları:
lise zorunlumu 2017
liseyi okumak istemiyorum
lise okumayana ceza var mı?

Lise Zorunlu mu 2017?

Evet liseye gitmek zorunludur. Ortaokulu bitiren öğrenciler liseye devam etmek zorundalar. Zorunlu eğitim 12 yıl olduğu için lise zorunlu eğitim içerisindedir. Bu nedenle tüm öğrenciler lise eğitimini tamamlamak zorunda.

Liseye normal öğretim yada açık öğretim lisesi şeklinde gidebilirsiniz. Yani ortaokul sonrasında teog puanlarınızla lise tercihi yaparak, Fen Liseleri, Anadolu Liseleri, Sağlık Meslek Liseleri, İmam Hatip Liseleri ve Meslek Liseleri tercihi yapabilirsiniz. Her hangi bir tercihinde yerleşemeyen öğrenciler ise Açık Öğretim Lisesine kayıt olacaklar…

Liseyi Okumak İstemiyorum Ne Yapmalıyım?

Normal lisede okuyan öğrenciler liseyi bırakmak isteyebiliyor. Fakat lise zorunlu olduğu için liseyi okumak istemeyen öğrenciler Açık Liseye giderek bu sorunu çözebilirler. Açık Lise yani Açık Öğretim Lisesine devam etme zorunluluğu olmadığı için sadece sınavlarına girdiğiniz ve tamamlaması daha kolay olan bir lise. Liseyi okurken aynı zamanda da iş hayatına devam edebilirsiniz. Bu nedenle liseyi okumak istemiyorum? diyenler açık liseye devam edebilir. Açık Lise ile ilgili detaylar için TIKLA> Açık Lise resmi internet sitesi için tıkla >

Lise Okumayana Ceza var mı?

Ortaokuldan sonra lise kayıtlarını tamamlamayan ve normal lise yada açık liseye gitmeyen öğrenciler için bir ceza söz konusu. Daha önce de bir çok haber sitesinde çıktığı gibi normal liseye devam etmeyen öğrenciler için günlük 15 TL ve 500 TL idari para cezası kesiliyor. Bu nedenle normal liseye devam etmeyen öğrenciler açık liseye devam ederek cezadan da kurtulabilir.

2017 lise zorunlu mu? Lise bırakmanın cezası var mı? Lise okumak istemiyorum ne yapmalıyım? sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Lise ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden yazabilirsiniz…

6 YORUMLAR

  1. BEN OĞLUM 4 YAŞINDAYKEN AYRILDIK ANNESİ İSTEMEDİ VE BÜYÜDÜ İLKOKULU BAŞARI İLE BİTİRDİ FAKAT ORTAOKULDA KALMAK OLDUĞUNU ÖĞRENMİŞ VE ORTAOKULA 1. SINIFTA 55 GÜN GİTMEDİ 2. SINIFTA 80 GÜN GİTMEDİ AMA SINIFTA KALMADI GEÇTİ. ŞU AN ORTA SONDA VE 70 VEYA 75 GÜN GİTMEDİ. VE HALEN GİTMEMEKTEDİR. AMA BU YASAYI KİM ÇIKARTTIYSA ALLAH BİLDİĞİ GİBİ YAPSIN. BİZİM ZAMANIMIZDA 2 GÜN GİTMEDİĞİN ZAMAN. DİSİPLİN CEZASI 1 HAFTA OKULDAN UZAKLAŞTIRMA. SONRA TASDİKNAMEYİ VERİR GÖNDERİRLERDİ. ŞİMDİKİ DEVİRE BAK ŞİMDİKİ NESİL OKUYACAK ADAM OLACAK TÜRKİYE YE YARARLI İNSAN OLACAK HA KİMLERE EMANET EDİYORUZ TÜRKİYE’MİZİ.

  2. HER NE KADAR UĞRAŞIRSAK UĞRAŞALIM OKUMAK İSTEMİYORSA YİNE PEŞİNİ BIRAKMAYALIM. YAPACAK BİR ŞEY YOKSA EĞER 18 YAŞINDAN SONRA BAKACAK BAŞININ ÇARESİNE. İÇİNDE OLACAK OKUMA HEVESİ AMA TÜRKİYE’MİZİ ŞİMDİKİ NESİL GEZMEK TOZMAK KIZLARLA FLÖRT ETMEK. ANNE BABA ÇIRPINSIN OKUYORLAR ZANNEDİP ÜNİVERSİTEYE GİDİYORLAR. ZANNEDİP ANNEYİ BABAYI SOYARLAR SONRA BUNLA TÜRKİYE’MİZE SAHİP ÇIKACAK VAY ANAM NE GÜNLERE KALDIK.

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz!
Lütfen adınızı giriniz