Lisede Kaç Gün Devamsızlık Hakkı Var?

lisede kaç gün devamsızlık hakkı var

Liseye giden öğrenciler okulun şu son günlerinden kaç gün devamsızlık hakkı olduklarını öğrenmek istiyor. Bu yazımızda lisede kaç gün devamsızlık hakkı var, kaç gün devamsızlık yapan öğrenciler sınıfta kalır? sorusunun cevabını bulmaya çalıştık. İşte lisede devamsızlık hakkı ve detaylar…

lisede kaç gün devamsızlık hakkı var

2016-2017 eğitim öğretim yılının bitimine bir ay kala öğrenciler kaç gün devamsızlık hakkı kaldığını, kaç gün devamsızlık yapan sınıfta kalır şeklinde merak ediyor. Ortaöğretim yönetmeliğine baktığımızda,

Lisede Devamsızlık Kaç Gün?

36.Madde 5.bendinde

(5) (Değ: 28/10/2016-29871 RG) Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilir. Ancak üniversite hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri veya tam teşekküllü devlet hastanelerinde kontrol kayıtlı sürekli tedaviyi ya da organ naklini gerektiren hastalığı bulunanlar, kaynaştırma ve özel eğitim gerektirenler, sosyal hizmet, emniyet ve asayiş birimlerinin resmî raporları doğrultusunda koruma ve bakım altına alınanlar ile tutuklu öğrencilerin özürsüz devamsızlık süresi 10 günü geçmemek kaydıyla toplam devamsızlık süresi 60 gün olarak uygulanır. Devamsızlık nedeniyle başarısız sayılan ve öğrenim hakkı bulunan öğrenciler takip eden öğretim yılında okula devam ettirilir. Öğrenim hakkı bulunmayanlar ise okulla ilişikleri kesilerek Açık Öğretim Lisesi veya Mesleki Açık Öğretim Lisesine gönderilir.

şeklinde belirtilmiştir.

Liselerde özürsüz 10 gün ve Özürlü 20 gün devamsızlık hakkı vardır. Yani 20 gün rapor hakkınız vardır. Fakat bazı durumlarda yukarıda belirtildiği gibi rapor süresi 50 günü bulabilir. 

Lisede okula giden öğrenciler 10+20 gün yani 30 gün devamsızlığı geçmemeye dikkat etmemeleri gerekmektedir.

Lisede kaç gün devamsızlık yapan kalır? Kaç gün devamsızlık yaparsanız kalırsınız? Şeklinde arama yapanlar 30 günü geçtiğiniz takdirde sınıfta kalırsınız. Yani 10 gün özürsüz devamsızlık hakkınız var ayrıca 20 gün rapor hakkınız bulunuyor. 30 günden fazla devamsızlık yapanlar sınıfta kalır.

Lisede sınıfta kalma ile ilgili şu yazımıza da bakabilirsiniz.

Lise Devamsızlık Hakkı ile ilgili merak ettiğiniz soruları yorum bölümünden yazabilirsiniz…

1 YORUM

  1. öğrençinin devamsızlığı toplamda otuz günü geçti 30 gün daha saglık kurulu heyet raporu altım okula verdim, okul raporu kabul etti bu otuz gün içerisinde gitmediği günler icin okul benden tekrar rapor istedi sağlık kurulu heyet raporun üzerine tekrar rapor çok saçma geldi bana öğrençinin okula gitmediği günler için veli okul idarsine gider imza atar sizce nasıl olmalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here