Lisede Kaç Zayıfla Kalınır?

lisede kaç zayıfla kalınır

Liseye giden bir çok öğrencinin merak ettiği konu lisede kaç zayıfla kalınır? Evet 2016-2017 eğitim öğretim yılı 9 haziran 2017 cuma günü sona erecek ve lisede öğrenim gören öğrencilerden başarısız olanlar bir sonraki yıl sınıf tekrarı yapacak. Peki kaç zayıfla kalınır? Lisede sınıfta kalma var mı? İşte lisede sınıf geçme ile ilgili yazımız…

lisede kaç zayıfla kalınır

9 Haziran 2017 cuma günü karne alacak öğrenciler sınıfı geçip geçmediğini, kaç zayıfla sınıfta kalınır merak ediyor. Sizler için ortaöğretim yönetmeliğini inceledik ve kaç zayıfla sınıfta kalınır araştırdık.

Bildiğiniz gibi lisede sınıfta kalma var. Ortaokulda çok nadir görülen sınıfta kalma olayı lisede daha çok görünüyor. Liselerde öğrencilerin sınıf geçmesi biraz daha zor.

Peki kaç zayıfla sınıf geçilir, kaç zayıfla sınıfta kalınır?

Lisede zayıf sayısından çok ortalama önemlidir. Bir öğrencinin sınıfı direk geçmesi,

a) Tüm derslerden başarılı olan,
b) Başarısız dersi/dersleri olanlardan, yılsonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler doğrudan sınıf geçer.
(2) (Değ: 28/10/2016-29871 RG) Birinci fıkradaki şartları taşımakla birlikte yılsonu başarı puanıyla başarılı sayılamayacak derslerden başarısız olan öğrenciler, o dersten/derslerden sorumlu geçer.

maddeleri ile belirtilmiştir. Yani yıl sonu başarı puanınız 50 ve yukarı ise doğrudan sınıf geçersiniz. 

Zayıflarınız değil tüm derslerinizin ortalaması önemli…

Liseler için sınıf geçme yönetmeliğinin 58.Maddesinde,

Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden; bir sınıfta başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer. Ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder. Nakil ve geçişler nedeniyle ortaya çıkan sorumlu dersler bu sayıya dâhil edilmez.

LİSEDE SINIF TEKRARI

Doğrudan, yılsonu başarı puanıyla veya sorumlu olarak sınıf geçemeyenlerle devamsızlık nedeniyle başarısız sayılanlar sınıf tekrar eder. Sınıf tekrarı hazırlık sınıfı hariç, orta öğrenim süresince en fazla bir defa yapılır. Öğrenim süresi içinde ikinci defa sınıf tekrarı durumuna düşen öğrencilerin ders yılı sonunda okulla ilişiği kesilerek Açık Öğretim Lisesine veya Mesleki Açık Öğretim Lisesine kayıtları yapılır.

Evet ortaöğretim yönetmeliğinin MADDE 59’da belirttiği gibi sınıf tekrar hakkı 1 kezdir.https://ogm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2016_11/03111224_ooky.pdf

Ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılma
MADDE 56- (1) Öğrencinin, ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı
sayılabilmesi için;
a) İki dönem puanının aritmetik ortalamasının en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanının en az 70,
b) İşletmelerde beceri eğitimi gören öğrencilerin, beceri sınavı puanı en az 50 olmak kaydıyla birinci ve ikinci dönem puanları ile beceri sınav puanının aritmetik ortalamasının en az 50 veya beceri sınav puanının 70 olması gerekir.
Doğrudan sınıf geçme
MADDE 57- (1) (Değ: 1/7/2015-29403 RG) Ders yılı sonunda her bir dersten iki
dönem puanı bulunmak kaydıyla;
a) Tüm derslerden başarılı olan,
b) Başarısız dersi/dersleri olanlardan, yılsonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler doğrudan sınıf geçer.
(2) (Değ: 28/10/2016-29871 RG) Birinci fıkradaki şartları taşımakla birlikte yılsonu başarı puanıyla başarılı sayılamayacak derslerden başarısız olan öğrenciler, o dersten/derslerden sorumlu geçer.
Sorumlu olarak sınıf geçme ve sorumluluğun kalkması
MADDE 58- (Değ: 1/7/2015-29403 RG) (1) Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden; bir sınıfta başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer. Ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder. Nakil ve geçişler nedeniyle ortaya çıkan sorumlu dersler bu sayıya dâhil edilmez.
(2) (Değ: 28/10/2016-29871 RG) a) Sorumluluk sınavları, ders yılı içerisinde yapılan yazılı ve/veya uygulamalı sınav esaslarına göre birinci ve ikinci dönemin ilk haftası içerisinde iki alan öğretmeni, bulunmaması hâlinde biri alan öğretmeni olmak üzere iki öğretmen tarafından yapılır.
b) Sınava girecek öğrenci sayısının otuzu aşması ve/veya birden fazla salonda sınav yapılması hâlinde her sınav salonu için ayrıca bir gözcü öğretmen daha görevlendirilir.
c) Farklı sınıflardaki aynı dersin öğrenci sayısının toplamda otuzu aşmaması hâlinde bu öğrencilerin sınavları birleştirilerek tek komisyon marifetiyle de yapılabilir.
ç) Sınav tarihleri ve görevlendirilecek öğretmenler okul müdürlüğünce belirlenir. Bu sınavlar dersleri aksatmayacak şekilde hafta içerisinde yapılacak şekilde planlanır. Gerektiğinde cumartesi ve pazar günlerinde de yapılabilir.
(3) Yılsonu beceri sınavında başarısız olan öğrencilerin bu derslere ait sorumluluk sınavları, iş dosyası dikkate alınmaksızın yazılı ve/veya uygulamalı sınav şeklinde yapılır.
(4) Bir dersin sorumluluğu, o dersin sorumluluk sınavında başarılı olunması hâlinde kalkar.
(5) Sorumluluk sınavlarına itiraz edilmesi durumunda bu Yönetmeliğin 49 uncu madde hükümleri uygulanır.
(6) (Değ: 28/10/2016-29871 RG) Eğitim ve öğretim yılı başında yapılan sorumluluk sınavı sonunda tek dersten başarısızlığı bulunan son sınıf öğrencileri için aynı usulle takip eden hafta içinde bir sınav daha yapılır.

Yukarıda görüldüğü gibi lisede öğrenciler tüm derslerden not ortalaması 50 ve üzerindeyse sınıfı geçiyor. lisede kaç zayıfla kalınır sorusuna gelirsek 3  dersten fazla dersten zayıfınız varsa sınıfta kalırsınız.

92 YORUMLAR

   • Ekara kardeşim sende maddelere bakarak birşeyler yorumlamaya çalışmışsın ama bazı noktaları kaçırmışsın.6 dersten fazla zayıf olursa kalma durumu, bir önceki sene 3 dersten kalarak geçip,bir sonraki sene de 4 dersten kalıp TOPLAM 7 dersten kalırsa,sınıfta kalıyor.9.sınıf öğrencisinin yıl sonu ortalaması 50 ve üzeriyse,ve baraj dersten geçtiyse,yani Türk Dil ve Edebiyatı dersinden,mesela 5 zayıfı varsa hepsi siliniyor.Yani bir sonraki sene de aynı şekilde 5 dersten kalarak,Edebiyat dersinden geçerek ve yıl sonu ortalamasını 50 ve üzerinde tutarak sınıfı geçebilir.Çünkü o 5 zayıfı yine silinecek.

 1. Beyler rica etsem cevap verirmisiniz. İlkdönem 52 ikincidönem 50 ortalamam var 5 zayıfım var. Geçermiyim burda 3 den fazla olursa kalıyo yazıo

 2. Burada yanlış bilgi verilmiş. Ben bir mdr yrd olarak cevap vereyim. Evet ortalamanız 50 olursa yılsonunda direkt geçersiniz. Sorumlu olacağınız ders de sadece Dil ve Anlatım veya Türk Dili ve Edebiyatı olur. Tabi meslek liselerindeki zorunlu dersler de buna eklenir. Yani matematik, coğrafya, tarih gibi derslerden sıfır da alsanız sorumlu kalmazsınız.

 3. Merhaba ben bu sene 5 zayifla Geçtim mesela 10 sınıfta gene 5 zayifim olsa ortalama ile gecsem kalirmiyim lise boyunca 6 zayiftan fazla olunca kalırsın yazıyor ama

   • 9.sınıfım ilk dönem ortalamam 59 du 3 zayıf vardı 2. dönem ortalamam 49 11 zayıf var 2 dönem aritmetik ortalamasına göre edebiyattan 43 ile kaldım 2 dönem toplamı 8 zayııfm oluyor edebiyatta dahil sınıfı geçiyormuyum sorumlu olsa bile

   • 9.sınıfım ilk dönem ortalamam 59 du 3 zayıf vardı 2. dönem ortalamam 49 11 zayıf var 2 dönem aritmetik ortalamasına göre edebiyattan 43 ile kaldım 2 dönem toplamı 8 zayııfm oluyor edebiyatta dahil sınıfı geçiyormuyum sorumlu olsa bile

 4. 9.sınıfım ilk dönem ortalamam 59 du 3 zayıf vardı 2. dönem ortalamam 49 11 zayıf var 2 dönem aritmetik ortalamasına göre edebiyattan 43 ile kaldım 2 dönem toplamı 8 zayııfm oluyor edebiyatta dahil sınıfı geçiyormuyum sorumlu olsa bile

 5. öncelikle selamunaleyküm benim ilk donem ortalamam 46.5 2.dönem ortalamam 56 ama Türk dil ve edebiyatından kaldım(baraj ders) edebiyatla birlikte 6 tane zayıfım var genel ortalamam 51 sınıfı geçermiyim
  10. sınıfa gidiyorum

 6. beyler sımdı benım ortalamm 1.donem 55.2.donem 57 ama ısmdı benım 3 yada 4 tane zayıfım olma ıhtımalım var yuzyuz emın olan kısı yazsın geçermiyim nasıl geçerim

 7. Yılsonu ortalaması 50nin üzerinde. Yılsonu olarak 5 dersten kalıyorum (3 dersten fazla olan gecemez diyordu tam anlayamadım). Sınıfı geçer miyim?

 8. Merhaba kafam çok karıştı sormam gerek 3 dersden fazla kalırsak kalcağımız yazıyor ama yorum cevaplarına hep ders kalma sayısı önrnli değil deniyor biri açığa kavuştursa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here