Lisede Okula Telefon Getirmek Yasak mı?

lisede okula telefon getirmek yasak mı

Lisede telefon getirmek yasak mı? Evet yeni eğitim öğretim yılında liseye başlayacak olan öğrenciler liseye giderken okula telefon getirmenin yasak olup olmadığını merak ediyor. 2017-2018 lisede okula telefon getirmek yasak mı? sorusunun cevabı yazımızın devamında…

lisede okula telefon getirmek yasak mı

Bildiğiniz akıllı telefonlar günlük hayatımızın büyük bir kısmını kaplıyor. Hem iletişim, hem eğlence hem de işlerimiz için günlük hayatta sık sık akıllı telefon kullanıyoruz. Öğrencilerin bir çoğu telefon sahibi. İlkokul dahil ortaokul ve lisede neredeyse tüm öğrencilerin telefonu var artık. Arkadaşları ile telefonlar iletişim kurmayı tercih eden öğrenciler sosyal medyayı da telefonlarından takip ediyorlar. Bu nedenle de telefonlarından kopamayan öğrenciler okullara da telefon getirmek istiyor. Peki okullarda telefon kullanmak yasak mı?

Lisede Okula Telefon Getirmek Yasak mı Serbest mi?

Okulla telefon getirmek suç değil fakat derste telefon kullanmak yasak. Liselerde ders esnasında telefonun kullanımı ve açık olması disiplin suçu. İlgili madde 2016 Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği MADDE 164 n maddesinde açıkça belirtilmiştir.
n) (Değ: 28/10/2016-29871 RG) Ders saatleri içinde öğretmenin bilgisi ve kontrolü dışında bilişim araçlarını açık tutarak dersin akışını bozmak.

Yukarıdaki maddeye göre öğrencilerin bilişim araçları yani telefonları ders esnasında açık tutarak dersin akışını bozması disiplin suçudur ve kınama cezası ile cezalandırılır.

Aynı yönetmeliğin
ğ) (Değ: 1/7/2015-29403 RG) Bilişim araçları veya sosyal medya yoluyla eğitim ve öğretim faaliyetlerine ve kişilere zarar vermek,

maddesinde de görüldüğü gibi sosyal medya kullanımı ile ilgili de uyarı bulunmaktadır ve disiplin cezasıdır.

m) (Değ: 1/7/2015-29403 RG) Bilişim araçları veya sosyal medya yoluyla eğitim ve öğretimi engellemek, kişilere ağır derecede maddi ve manevi zarar vermek,

maddesinde de suçu işleyen okul değiştirme cezası alacak deniyor…

SONUÇ: TELEFON GETİRMEK YASAK DEĞİL KULLANMAK YASAK…

Yukarıda görüldüğü gibi okula telefon getirmek yasak değil fakat okulda telefon kullanımı yasaktır.

Yani sizler ailelerinizle iletişim kurabilmek için okula gelirken yanınızda telefon getirebilirsiniz. Fakat ders esnasında telefon kullanamazsın.

Bir çok öğrenci lisede telefon serbest mi şeklinde merak ediyordu. Yukarıda görüldüğü gibi ortaöğretim yönetmeliğini incelediğimizde telefonun serbest olduğu fakat ders akışını bozması halinde disiplin suçu olduğunu gördük.

Öğrenciler evlerinden uzak okullara eğitim için gittiği için aileleri çocukları ile iletişim kurmak için telefon götürmelerini istiyorlar. Akıllı telefonlarla veliler öğrencileri ile her an iletişime geçebiliyor. Fakat bazı öğrenciler telefonları iletişimin dışında okullarda sosyal medya için de kullanıyor. Özellikle ders esnasında telefonlarından watsap ile sohbet, youtube üzerinden video izleme, twitter kullanma, facebook kullanma veya instagram kullanma gibi davranışlarda bulunuyorlar. Bu davranışlar ders esnasında hem dersin akışını bozuyor hem de öğrencinin öğrenim hayatını olumsuz etkiliyor…

Ailelere buradan uyarımız çocuklarınızın güvenliği için telefon kullanımını denetleyiniz. Okula gidip gelirken iletişime geçmek için telefon kullanımı elbette normaldir. fakat ders esnasında telefonunun kapalı olmasına dikkat ediniz. Çocuğunuz ile bu konuyu konuşmalı ve telefonun ders akışını bozacağını ve bu davranışın disiplin cezası ile cezalandırılacağını hatırlatmakta fayda var.

Bu yazımızda lisede okula telefon getirmek yasak mı serbest mi sorusunun cevabını aradık. Yönetmelikle belirlenen maddelerle lisede okula telefon getirmek ile ilgili detayları inceledik…

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

Sizce okullarda telefon serbest mi olmalı yoksa tamamen yasaklanmalı mı?

16 YORUMLAR

    • zaten getirmek yasak değil. Mantıklı olan bu, derste telefon kullanmak zaten ders akışını bozmakta neden derste kullanmak yasal olsun ki. telefonda senin dersine katkı sağlayacak bir şey yok, zaten akıllı tahta ile bir çok ürüne erişebiliyoruz. telefon sana derste bir şey katmayacak. kendinize bir kulp bulmaya çalışmayın artık.

  1. Okulda telefon getirmek yasak denildi konya valiliği öyle demiş bizim okulda hocalar öyle dedi yasak mı değil mi yasak olmasın çünkü benim okula telefon götürmem lazım yasak olmasın sadece derste yasak olsun

  2. Bu yasak kalkmalı bence bir durum karşısında ben çocuğuma nasıl ulaşabilirim.. Tabiki okul idaresinden der gibisiniz.. Ben okul dışında sabah veya akşam. Veya öğlen arası.. Bu yasak kalksın,.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here