Okul Kayıt Parası Yasal mı? Kayıt Parası Zorunlu mu?

okul kayıt parası yasal mı

2018-2019 eğitim öğretim yılı için okullarda kayıtlar başladı. Anaokulu, ilkokulu 1.sınıf, ortaokul 5.sınıf ve lise 9.sınıfların kayıtları eylül ayına kadar devam edecek. Öğrencilerini okullara kayıt ettiren veliler kayıt sırasında okullardan istenen kayıt paraları ile ilgili sıkıntı yaşıyor. Peki okullarda kayıt parası zorunlu mu? Okul Kayıt parası yasal mı? İşte konu ile ilgili detaylar…

Bir çok veli öğrencilerinin en iyi eğitimi alması için elinden geleni yapıyor ve en iyi okullarda okumasını istiyor. Bu nedenle de okullar kayıtla ilgili iş ve işlemleri eksiz yapmaya çalışıyor. Bir çok veli geçim sıkıntısı yaşadığı için okul için gerekli ihtiyaçları karşılamakta zorlanıyor. 12 yıllık zorunlu eğitimin aile bütçesine etkisini tüm veliler biliyor. Kırtasiye ihtiyaçları, okul kıyafetleri, servis ücreti derken veliler çok zorlanıyor. Bunun yanı sıra kayıt sırasında okullardan istenen kayıt paraları da velileri zorluyor. Peki kayıt parası yasal mı?

Okul Kayıt Parası Yasal mı? Aidat Zorunlu mu?

Bildiğiniz gibi 12 yıllık zorunlu eğitimi devlet okullarında ücretsiz. Fakat kayıt sırasında okul aile birliği adına kayıt parası istenmektedir. Kayıt parası vermek zorunlu değil. Bu konuda milli eğitim bakanlığı Alo 147 hattı ile şikayetleri alıyor ve işlem yapıyor. Kayıtlarda öğrenci velilerinden okul için yardım maksadıyla bağış yapması istenebilir ve bu da veliye kalmış bir durumdur. Yani veli isterse bağış yapabilir. Yani kayıt için istenen bağış zorunlu değildir. Kayıt parası yasal değildir.

Anayasanın 42.maddesinde, “İlköğretim, kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur ve Devlet okullarında parasızdır. ” geçmektedir.

Tabi bu durum zorunlu eğitim için geçerlidir. Yani İlkokul+Ortaokul+Lise

Peki Anaokullarında Aidat Zorunlu mu?

Anasınıfı ve Anaokulları zorunlu eğitim içine girmediği için aidat zorunludur. Fakat anaokulu aidatları Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenir. Yani devlet anaokulları aidatları kendileri belirlemezler.

Okul Aile Birliğine aidat vermeli miyim? Okul aile birliği kayıt parası vermek zorunda mıyım? Okula kayıt sırasında sizden istenen kayıt parasını eğer durumunuz varsa okula yardım olması için verebilirsiniz fakat bu konuda hiç bir zorlama yoktur, zorunlu değildir, bağış yapmak sizin inisiyatifinizdedir.

Kayıt Parası Vermezsen Okula Kayıt Yapmam!

hiç bir okul müdürü ve müdür yardımcısı okula kayıt parası veya aidat vermeyen öğrenciyi kayıt yapmam okula almam diyemez bu konuda yukarıda belirttiğimiz gibi devlet okullarında eğitim ücretsizdir. Bu konuda sorun yaşayanlar ALO 147 arayabilir ve konu hakkında şikayet edebilir.

Okullarda kayıt parası şikayet, kayıt parası zorunlu mu, kayıt parası yasal? konusu il ilgili sorularınızı yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz…

5 YORUMLAR

  1. Güngören Atatürk İlkokulun müdürü aynı öyle diyor – kayıt parası yoksa, çocuğunu okula kayıt yapmam. Üstüne bir de aidat var. Medya bas bas bağırıyor yasal değil diye, fakat bizim müdür gözünü bile kırpmadan yok okul için kırtasiye malzemesi (çocuğun kırtasiye malzemesi değil, müdüriyet için istenilen malzemeler), yok kayıt parası, yok aidat parası.

  2. İyi çalışmalar ben uzun yol tır şoförü bir vatandaşım eşim kızımı ilk okula kayıt yaptırmak için gittiğinde okul temizlikçi fotokopi vs parası adı altında idare tarafından 200 lira talep edilmiş ödedik ayrıca sınıfta sıra boya parke pano vs yardım parası toplanması için velilerle sürekli toplantı yapılıyor velhasıl sıra parası hariç 200 TL istenmiş ödedik şimdi asıl sıkıntı şu bu para talepleri ne zamana kadar olur ayrıca ben bu talepleri yerine getiremez yada getiremez isem ki mutlaka yapamayan garibanlar da olur gecemizi gündüzümüzü ömrümüzü ugurunda yollarda tükettiğimiz yavrularımızın (illaki bütün anne babalar için böyledir) eğitimlerinde bir aksama olurmu yada her hangi bir sıkıntı olur mu belki bir baba olarak ferdi düşünüyorum ama İnşallah olmaz olursa ne şikayetçi olsak ne olur..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here