Bu Sene Teog Yapılacak mı?

Bu sene teog yapılacak mı? 2017-2018 teog sınavı yapılacak mı? Teog kaldırıldı mı? Öğrenci ve veliler merakla tego yapılıp yapılmayacağını öğrenmek istiyor. MEB tego sınavı ile ilgili açıklama yaptı. İşte detaylar…

TEOG Yapılacak mı?

Milli eğitim Bakanı İsmet Yılmaz,gazetecilerin TEOg ile ilgili sorularını yanıtladı. TEOG sınavının kaldırıldığını anlatan Bakan Yılmaz, sınav nedeniyle çocukların yarış atına döndüğünü dile getirdi. Binlerce kişinin merak ettiği “Bu sene TEOG sınavı yapılıp yapılmayacağına ilişki soruya da yanıt veren Bakan Yılmaz, “Uygulanmayacak. Bu sene TEOG yapılmayacak” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TEOG’un kaldırılması ile ilgili yaptığı açıklama sonrası Mili Eğitim Bakanlığı ve Başbakandan TEOG ile ilgili açıklamalar gelmişti ve teogun kaldırılması kesinleşmişti. Fakat bu sene teog yapılacak mı yapılmayacak mı henüz belli olmamıştı. Öğrenci ve veliler bu sene teog sınavı yapılacak mı merak ediyor. TEOG sınavı bu sene yapılır mı? Milli Eğitim Bakanı Müsteşarı Yusuf Tekin yaptığı açıklamada çarşamba günü tego sınavı ile ilgili basın açıklaması yapılacağını ifade etmişti. Çarşamba günü teog sınavı yapılıp yapılmayacağı kesinleşecek… 8.sınıf öğrencileri bu sene tegoa girecek mi yarın öğrenecekler… Kasım ayında teog yapılacak mı bakalım göreceğiz…

TEOG Kaldırıldı mı?

Teog sınavı ile ilgili yapılan açıklamalara bir bakalım…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TEOG ile ilgili yaptığı açıklamada, “Uygulamaya girmesi konusunda bir mani yok. Hemen bu adımın atılması mümkün, sayın başbakanla mutabakatımız da oluştu. Liseler Milli Eğitim Bakanlığı’nın kontrolünde kendi sınavlarını yapar” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım TEOG ile ilgili olarak, “TEOG aslında bir giriş sınavı değil. Okulda girilen imtihanlardan her yarı yıl bir tanesini Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye’nin her tarafında merkezi olarak yapıyor. Böylece okullardaki notların yanı sıra merkezi sınavdan alınan notlar da dikkate alınarak sizin orta okuldan sonra en uygun ve istediğiniz liseye gitmeniz sağlanıyor. TEOG bu. Ama zaman içerisinde TEOG, üniversite imtihanı gibi bir yarışa döndü. Stresinizi artırdı, uykularınızı kaçırdı. Biz sizin uykularınız kaçsın istemiyoruz ve bunun için gereken düzenlemeleri yapacağız.” dedi.

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin TEOG sınavı hakkında, ” Şunu kabul etmek lazım, ideal olan şey, ortaöğretime geçiş sürecinde, ilkokul, ortaokul çağındaki çocukları, herhangi bir sınav baskısı ile baskılamadan, bir stres altına sokmadan lise eğitimine devam etmesini temin etmek. İdeal olan bu. Ama Türkiye’nin kendine özgü koşulları, lise sayısının fazlalığı, liseler arasındaki eğitim anlamındaki kategorileştirme gibi faktörler göz önünde bulunduğunda Türkiye, kendi öznel koşulları itibarıyla böyle bir sınav süreci çözüm olarak üretmiş. Ama bu ideal ve doğru çözüm değil. Sayın Cumhurbaşkanımızın 2013’ten beri talimatları bu yönde. Yakın bir zamanda, liselere geçişte sınavsız bir dönemin başlayacağını ümit ediyorum. Bu talimat sonrası zaten Bakanlıkta bir çalışma grubu oluşturduk. Çalışmaya başladık. Çalışma verilerini, sayın Bakanımıza, sayın Başbakanımıza arz edip Cumhurbaşkanımızın onaylarını aldıktan sonra, kamuoyuyla da paylaşmış oluruz” dedi.

Yusuf Tekin, Kasım ayında TEOG’un yapılıp yapılmayacağı kamuoyu ile paylaşılacak” dedi. Tekin, yeni modelin Cumhurbaşkanı’na sunulacağını söyledi. Tekin, konuyla ilgili Çarşamba günü açıklama yapılacağını sözlerine ekledi.

TEOG Sınavı kalkarsa yerine ne gelecek?

Teog kalkarsa yerine hangi sınav gelecek? Lise tercihleri nasıl yapılacak?

Şu an TEOG sınavının kaldırılması ile yerine ne getirileceği öğrencilerin liseye yerleştirilmesinde nasıl bir yol izleneceği henüz netleşmedi. Öğrenci ve veliler belirsizliğin bir an önce ortadan kalmasını ve teog sınavının kaldırılıp kaldırılmayacağını yerşen getireceğini öğrenmek istiyor… TEOG yerien gelecek sistemle ilgili bir çok tahmin yürütülüyor… Kimisi yeni sınav diyor kimisi diploma notu ile yerleştirme diyor… Bakalım bir kaç gün içerisinde konu ile ilgili açıklama yapılacaktır…

8.sınıf öğrencileri şu an en çok merak ettiği sorular,

1- TEOG kaldırıldı mı?

2- TEOG kaldırıldıysa lise tercihleri nasıl yapılacak?

3- Teog kaldırılacaksa bu sene yani KASIM ve NİSAN ayında teog sınavı yapılacak mı?

Bu soruların cevaplarını önümüzdeki günlerde öğreneceğiz… Bu sene teog yapılacak mı yapılmayacak mı merakla bekliyoruz…

 

2 YORUMLAR

  1. Sayın Cumhurbanım,
    Ben TEOG’un geri gelmesini istiyorum yıllardır.Hep test çözüyorum bu gün duydum ki sınav klasik olacak çok üzüldüm çünkü klasik soruyu cevabı bilsemde doğrusunu düzgüm yazamayabilirim. Yıllardır çalıştım emek boşa gidecek.Lütfen eski TEOG geri gelsin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here