2018 Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı Başvuruları Başladı

2018 PYBS başvuruları başladı. Bu sene 3 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan bursluluk sınavına 5.6.7.8. sınıflar ile hazırlık, 9.10. ve 11.sınıflar girecekler. PYBS ye girecek olan öğrenciler için 2018 Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı Başvuruları başladı. İşte 2018 pybs başvuru tarihleri…

Konu Başlıkları:
2018 PYBS Başvuruları Ne Zaman?
2018 PYBS Ne Zaman?
2018 PYBS Başvuru Şartları
2018 PYBS Yıllık Gelir Hesaplama
2018 PYBS Başvuru Nasıl Yapılır?

2018 Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı Başvuruları Ne Zaman?

2018 pybs yani bursluluk sınavı başvuruları 12 Mart-5 Nisan 2018 tarihleri arasında yapılacak. Bakanlık İOKBS başvuruları ve sınav tarihi ile ilgili kılavuzu meb.gov.tr sitesinden duyurdu.

2018 PYBS Ne Zaman Yapılacak?

Bu sene bursluluk sınavı 3 Haziran 2018 Pazar günü saat 10.00 da yapılacak.

Bu seneki İOKBS yani İlköğretim ve Ortaöğretim kurumları bursluluk sınavına 8.sınflar da girecek. Daha önceki yıllarda 8.sınıflar TEOG puanları ile bursluluk başvurusu yapıyorlardı bu sene 8.sınıflarda bursluluk sınavına girecek ve bursluluk için başvuracaklar.

2018 pybs bursluluk sınavı takvimi

BURSLULUK SINAVI BAŞVURU ŞARTLARI

a. Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
b. Mevzuatta belirlenen kayıt ve kabul şartlarını taşımak.
c. Ortaokullar, imam-hatip ortaokulları veya özel eğitim ortaokullarının 5 inci, 6 ncı, 7 nci ve 8 inci sınıfları ile ortaöğretim kurumlarının hazırlık sınıfı, 9 uncu, 10 uncu ve 11 inci sınıflarında öğrenci olmak.
ç. Ortaöğretim okullarında, sınavın yapıldığı ders yılında okul değiştirme cezası almamış olmak.
d. Uzun süreli tedavi gördüğünü sağlık raporu ile belgelendirenler hariç, bulundukları sınıfta sınıf tekrarı yapmamış olmak.
e. Ailenin bir önceki mali yıla ait yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın, içinde bulunulan mali yılın Merkezî Yönetim Bütçe kanununda belirtilen Millî Eğitim Bakanlığı okul pansiyon ücretinin en azının 4(dört) katını geçmemesi kaydıyla maddi imkânlardan yoksun bulunmak. Ailenin 2017 yılı yıllık gelir toplamından fert başına düşen toplam miktarın 2018 Malî Yılı için tespit edilen 11.600,00 TL (onbirbinaltıyüz)’ yi geçmemesi gerekir. Aile gelirinin tespitinde ailenin 2017 yılında elde ettiği tüm gelirleri esas alınacaktır.

Kanunlarla Özel Hak Tanınan Öğrenciler hariç ailenin fert başına düşen gelir, bu rakamı geçen öğrencilerin İOKBS başvuruları, kontenjan durumlarına bakılmaksızın kabul edilmeyecektir.

Bursluluk Sınavı Yıllık Gelir Nasıl Hesaplanır?

Bursluluk sınavına girmek isteyen öğrencilerin en çok merak ettiği konu ise ailenin yıllık gelirinin ne kadar olması gerektiği. 2018 pybs başvuru kılavuzunda yer alan bilgiye göre ailenin yıllık gelirinin aile birey sayısına bölümü ile elde edilecek tutar 11.600,00 TL yi geçmemeli. Yani diyelim ki babanız 2 bin tl maaş alıyor ve annenin çalışmıyor. Ve ailenizde toplam 4 kişi var. Yıllık geliri hesaplıyoruz, 2000×12= 24000 TL bu rakamı 4 e bölüyoruz. 24000/4= 6000 TL. Sizin ailenizde kişi başına düşen yıllık gelir 6 bin tl ediyor ve siz bursluluk sınavına girebilirsiniz demek oluyor…

Bursluluk Sınavına Nasıl Başvurulur?

a. Başvuru iş ve işlemleri http://www.meb.gov.tr, odsgm.meb.gov.tr veya
https://e-okul.meb.gov.tr internet adreslerinden yapılacaktır.
b. 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11 inci sınıfların sınav başvuruları 12 Mart-05 Nisan 2018 tarihleri arasında alınacaktır.
c. Öğrenci velisi, çocuğunun başvuru şartlarını taşıması hâlinde, öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğünde sınav başvurusunu yapacaktır.
ç. Başvurunun yapılabilmesi için öğrenci velisi; “EK-1 Öğrenci Ailesinin Maddî Durumunu Gösterir Beyanname” ve eklerini, okul müdürlüğüne teslim edecek ve başvurunun yapılmasını sağlayacaktır. Başvuru işlemi yapılırken öğrenciyle ilgili e-Okul sisteminden alınan bilgiler velisi tarafından kontrol edilerek (adı/soyadı, ana adı, baba adı, cinsiyeti, doğum yeri, doğum tarihi, sınavda tedbir alınmasını gerektirecek özel hizmet alma (engel) durumu, alanı/dalı, sınıfı) varsa yanlışlıklar başvurudan önce düzeltilecektir.
d. Sınav başvurusu elektronik ortamda okul müdürlüğü tarafından yapılacaktır.
e. Başvurunun yapıldığına dair okul müdürlüğü tarafından onaylanan ve veli tarafından imzalanan başvuru belgesi sınav bitimine kadar saklanacaktır.
f. Başvuru onaylandıktan sonra e-Okul sisteminde yapılacak değişiklikler başvuru bilgilerini değiştirmeyecektir. Bu nedenle onaylama işleminden önce bilgilerin doğruluğu veli ve okul yöneticilerince titizlikle incelenmelidir. Bundan sonra yapılan başvurular ve talepler kesinlikle dikkate alınmayacaktır.

2018 parasız yatılılık ve bursluluk sınavı başvuruları ile ilgili olarak detaylı bilgiye ulaşmak için kılavuzu indirebilirsiniz. TIKLA >>>

PYBS ile ilgili dökümanlar için TIKLA >>> 

2018 parasız yatılılık ve bursluluk sınavı başvuruları hakkında sorularınızı yorum bölümünden yazabilirsiniz…

16 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz!
Lütfen adınızı giriniz