Piri Reis Kimdir, Hayatı ve Eserleri Kısaca

piri reis kimdir

Bu yazımızda denizcilik ve harita alanında en ünlü isimlerden birisi olan Piri Reis’in hayatını kısaca sizlere aktaracağız. İlk dünya haritasını çizen denizcimiz olarak anılan Piri Reis’in hayatına bir bakalım. Acaba Piri Reis kimdir, neler yapmıştır, kısaca Piri Reis’in hayatı…

piri reis kimdir

Piri Reis Kimdir, Kısaca

Piri Reis 1465 yılında Gelibolu’da dünyaya gelmiştir. Piri Reis’in asıl adı Asıl adı Muhyiddin Piri Bey’dir. Amerika’yı gösteren Dünya haritaları ve Kitab-ı Bahriye adlı denizcilik kitabıyla tanınmıştır.

Piri Reis’in denizci olmasında amcası ünlü denizci Kemai Reis’in katkısı olmuştur. Piri denizciliğe amcası Kemal Reis’in yanında başladı; 1487-1493 yılları arasında birlikte Akdeniz’de korsanlık yaptılar; Sicilya, Korsika, Sardunya ve Fransa kıyılarına yapılan akınlara katıldılar. 1486’da Endülüs’te Müslümanların hakimiyetindeki son şehir olan Gırnata’da katliama uğrayan Müslümanlar Osmanlı Devleti’nden yardım isteyince o yıllarda deniz aşırı sefere çıkacak donanması bulunmayan Osmanlı Devleti, Kemal Reis’i Osmanlı Bayrağı altında İspanya’ya gönderdi. Bu sefere katılan Pîrî Reis, amcası ile birlikte müslümanları İspanya’dan Kuzey Afrika’ya taşıdı. II. Beyazıd zamanında Amcası Kemal Reis ile birlikte Osmanlı Donanmasına katıldı. Osmanlı Donanmasında ilk deniz savaşına Venedikliler karşısında çıktı ve başarılı oldu. 1495-1510 yıllarında İnebahtı, Moton, Koron, Navarin, Midilli, Rodos gibi deniz seferlerinde görev aldı. Akdenizde çıktığı seferler boyunca yaşadığı olayları Kitab-ı Bahriye adı altında kitaplaştırdı. Amcasının ölümü üzerine Gelibolu’ya yerleşti ve harita ve kitaplar üzerinde çalıştı. 1513 yılında ilk dünya haritasını çizdi. 1515-1517 yıllarında yeniden Osmanlı Donanması ile savaşlara katıldı. Yavuz sultan Selim zamanından bir çok başarılara imza atmıştır. Daha sonra yeniden Gelibolu’ya yerleşti. Piri Reis Kanuni Sultan Süleyman döneminde yeniden donanmaya katıldı. 1528 yılında ikinci dünya haritasını çizdi. Osmanlı donanmasında Mısır Kaptanlığına kadar yükseldi.

Piri Reis’in Ölümü, Piri Reis Nasıl Öldü?

Piri Reis Kanuni Sultan Süleyman döneminde 80 yaşında son görevinde Hürmüz Adasını almak için çıktığı seferde Portekizliler ile yaşanılan olaylar sonrasında idam edildi.

Piri Reis’in Eserleri

Kitab-ı Bahriye
Piri Reis Haritası
Hadikat’ül Bahriye
Bilad-ül Aminat
Eşkalname

Piri Reis ile ilgili bilgileri kısaca aktarmaya çalıştık. Piri Reis’in hayatı ile ilgili detaylı bilgilere wikipedia sayfasından ulaşabilirsiniz.

Diğer biyografiler için tıkla >>>

4 YORUMLAR

  1. MÜTİŞŞŞŞ HARİKA ÖĞRETMEN ÇOK BEGENDİ VE SİTENİN ADINI SORDU SÖYLEDİM SEN BAZILARINA ALDİRMA HARİKA ************************************* DİYECEK LAFIM YOKKKK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here