1. Sınıf Kayıtları Ne Zaman 2020

1. Sınıf Kayıtları Ne Zaman 2020 2021

1. Sınıf kayıtları ne zaman başlıyor 2020-2021 Eğitim Öğretim yılına 1.sınıfa gidecek olan öğrencilerin anne ve babaları 2020 yılında çocuklarını ne zaman kayıt yaptıracaklarını, kayıtların ne zaman başlayıp bittiğini merak ediyor. İşte 2020 1. sınıf kayıtları hakkında detaylı bilgi…

Yazı İçeriği:
1. Sınıf Kayıtları Ne Zaman Başlıyor?
1. Sınıf Kayıtları Ne Zaman Bitiyor?
1. Sınıf Kayıt Sorgulama
İlkokul Kayıtları Nasıl Yapılır?
1. Sınıf Kayıt İçin Gerekli Evraklar

2020 2021 İlkokul 1. Sınıf Kayıtları Ne Zaman Başlayacak?

2020 yılı ilkokul kayıtları okulların kapanması ile başlayacak. 2020 1. sınıf kayıtları haziran ayın okulların tatile girmesi ile başlar. Haziran ayının son haftası veya Temmuz ayının ilk haftası okul kayıtları ile ilgili okullarda bilgi alabilirsiniz…

1. Sınıf Kayıtları Ne Zaman Bitiyor?

Haziran ayı ile başlayan 1. sınıf kayıtları eylül ayında okullar açılana kadar devam edecek. 2020 yılında kayıt yaptıracak veliler eylül ayına kadar ilkokul kayıt işlemlerini yaptırabilir.

Kayıt yaptırmadan önce veliler öğrencilerin hangi okula kayıt olacağını bilmeleri gerekiyor. Bildiğiniz gibi ilkokul kayıtları internet üzerinden sorgulanabiliyor. Kayıtlar sistem üzerinden otomatik olarak yapılıyor ve öğrencinin gideceği okul bakanlık tarafından seçiliyor. Peki 2020 yılında çocuğunuz hangi okula gidecek? Hangi okula kayıt yapacak? Bunu internet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

1.Sınıf Kayıt Sorgulama 2020 2021

Çocuğum hangi okula gidecek, çocuğum hangi okula kayıt oldu? Merak eden veliler 2020 2021 ilkokul kayıt sorgulamak için aşağıdaki linki kullanabilir?

* Yukarıdaki 1.sınıf kayıt sorgulama linki şu anda 2019 2020 için aktif olabilir. 2020 2021 1. sınıf kayıt sorgulama ekranı haziran ayından sonra güncellenecektir.

2020 İlkokul Kayıtları Nasıl Yapılır?

Okula kayıt yaptıracak olan anne ve babalar 1.sınıf kayıtları nasıl yapılır, kayıtlar nasıl yapılıyor, 1.sınıf kayıt olacağı okul nasıl belirleniyor, merak ediyor. İşte kayıtlar ile ilgili detaylar.

Bildiğiniz gibi ilkokul 1.sınıf kayıtlarında öğrencilerin gideceği okul bakanlık tarafından adrese dayalı olarak yapılıyor. Yani öğrencinin mernis sistemindeki kayıtlı adresine en yakın okula kaydı yapılması gerekiyor. Zaten e-okul üzerindeki 1.sınıf kayıt sorgulalama ekranından öğrencinin gideceği okul adresinize en yakın okul olacaktır.(Bazı durumlarda evine en yakın okul farklı ilçede olduğu için o okula kayıt çıkmayabilir)

Bazen öğrencinin kaydının çıktığı okul veliler için uygun olmayabiliyor. Örneğin iki ilçe sınırından oturan bir velinin adresi 1. ilçede olsun. Hemen evinin ilerisinde de 2. ilçeye bağlı bir ilkokul olsun. Çocuğun gideceği okul 1. ilçedeki okul olmak zorunda olduğu için evine uzak bir okul çıkabilir.

1. Sınıf Kaydı için Adres Değişikliği

Her okulun kayıt bölgesi eğitim öğretim yılı başlamadan belirlenir. Öğrencinin gitmek istediği okula kayıt olabilmesi için o öğrencinin okulun kayıt bölgesinde oturuyor(ikamet ediyor) olması gerekir.

2020 2021 1.sınıf kayıtları içinde bu geçerli olacak. Öğrencinin ikamet adresi kayıt için geçerli olacak. Çocuğunuzun hangi okula gitmesini istiyorsanız o okulun kayıt bölgesinde oturması gerekiyor ve bunun için kayıttan önce adres nakil yaptırabilirsiniz. Yani o adrese taşınmanız gerekiyor.

1.sınıf kayıt sonuçları sonrasında öğrencinin kayıt yaptıracağı okul adres değişikliği sonrasında güncellenecektir. Yeni adresine göre yeni okul kaydı çıkacaktır.

Okul kaydı için adres nakli yaptırırken dikkat edin. Çünkü yanlış adres beyanında para cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz.

1. Sınıf Kayıt İçin Gerekli Evraklar 2020 2021

2020 2021 Eğitim Öğretim yılında okul kaydı yapılacak olan öğrenciler için kayıtta istenen belgeler neler, işte 1. sınıf kayıt için gerekli evraklar…

  • Çocuğun nüfus cüzdanı ve fotokopisi
  • Anne veya babanın nüfus cüzdanı ve fotokopisi
  • İlçe nüfus müdürlüğünden alınmış nüfus kayıt örneği (istenmeyebilir)
  • İkametgah Belgesi (İstenmeyebilir)
  • Vesikalık fotoğraf (İstenmeyebilir)
  • Telefon, elektrik veya su faturası (Bazı okullar öğrencinin kayıt bölgesinde oturup oturmadığını kesinleştirmek için istenebilir)
  • A4 fotokopi kağıdı
  • Bağış (okul kaydı sırasında okul aile birliğine bağış)
sınıf kayıtları ne zaman başlıyor, 2020 2021 ilkokul kayıtları, 1. sınıf kayıt sorgulama…

Kayıtlar e okul üzerinden otomatik yapılacağı için 1. sınıf kaydında çok şey gerekmiyor. Okullar genelde kesin kayıtta yukarıdaki listeyi isteyebilir fakat bir çoğu bazı okullarda istenmiyor.

2020-2021 1. sınıf kayıtları ne zaman başlıyor, 1.sınıf kayıt sorgulama ve daha fazlasını sizlere detaylı olarak anlatmaya çalıştık. Bu sene kayıt yaptıracak veliler 1. sınıf kayıtları ile ilgili sorularını yorum bölümünden sorabilirler. 2020 ilkokul kayıtları ile ilgili sorularınızı sorabilirsiniz…

2 YORUMLAR

  1. 1.sinif kayit bilgisi ögrenmek istiyorum.verdiginiz lingi tiklayip giriyorum ögrenci bilgileri cikayor ama hangi okula kaydi düsürüyor bunu görebilecigim biyer bulamadim aciklarsaniz sevinirim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here